Nestárnoucí klasikou s nádechem luxusu je masivní dřevěná podlaha. Masivní dřevo je živý materiál, který stále pracuje. To přináší své výhody i nevýhody. Na rozdíl od dvouvrstvých a třívrstvých podlah jsou krytiny z masivu méně stabilní, co se týče roztahování, sesychání a jiných reakcí na vlhkost a teplotu ovzduší. K práci dřeva ale patří i „dýchání“, kdy dřevo nasává vlhkost a opětovně ji vydává do prostoru, čímž pozitivně ovlivňuje klima v místnosti. Ideální podmínky pro podlahu z masivu je vlhkost vzduchu 40 – 60% a teplota 18 – 22°C. Při překročení těchto parametrů může podlaha reagovat nežádoucím způsobem.
Masivní dřevěná podlaha zpravidla bývá už tmelená a broušená před položením, ale často vyžaduje i další povrchové ošetření. V takovém případě se nabízí volba mezi lakem a olejem/voskem. Vzhledově záleží na preferencích zákazníka. Co se týče vlastností, lak je velmi tvrdý a odolný. Pokud ale dojde k jeho narušení, je nutné renovovat větší plochu. Lakované dřevo také tolik nepracuje s vlhkostí. Varianta ošetření voskem nebo olejem přináší specifický vzhled a pocit na omak. Zároveň umožňuje dřevu lépe dýchat a není v jejím případě problém renovovat pouze menší část povrchu.
Masivní podlaha se lepí přímo k podkladu. Přesto ale není zrovna ideální volbou pro krytinu na podlahové topení. K tomu je vhodnější dvouvrstvá nebo třívrstvá dřevěná podlaha s menším tepelným odporem. Oproti pokládce vrstvených typů je ale pokládka masivu o něco časově i cenově náročnější. Vyšší cenu ale vyvažuje elegancí a exkluzivitou čistého dřeva. V neposlední řadě masivní podlaha díky své tloušťce snese řadu povrchových renovací. Podlaha tak může každých pár let opět vypadat jako nová. Vzhledem k nadčasovému vzhledu dřeva se tak masivní krytina stává opravdu podlahou na celý život. Pokud vás zajímají konkrétní ceny, navštivte nabídku dřevěných podlah na webu yesfloor